Wystawa Roślin Owadożernych

Zapraszamy na wystawę roślin owadożernych w Centrum Ogrodniczym w Gozdowie. Przez najbliższe 2 tygodnie na specjalnie przygotowanej...

Zapraszamy na nasz FanPage Zapraszamy na nasz FanPage

Co w trawie piszczy, czyli trochę o szkodnikach w trawnikach - pędraki

sobota 17 wrzesień 2016

Co w trawie piszczy, czyli trochę o szkodnikach w trawnikach
‹
    W ostatnich latach coraz częściej obserwujemy silne porażenie trawników wielożernymi szkodnikami glebowymi, do których należą pędraki i rolnice. W przypadku pędraka szkody wyrządzają głównie larwy Chrabąszcza majowego, Guniaka czerwczyka i Warzywnicy niszczylistki. Pędrak może żyć w ziemi do 5 lat, dorasta do 5-7 cm. W okresie V-VII po przepoczwarzeniu wylatują owady dorosłe, które później składają jaja. Z jaj wylęgają się larwy, które żerując w glebie podgryzają korzenie wielu gatunków roślin.
‹
    Rolnice to gąsienice (larwy) kilku gatunków motyli. Żerują zarówno w glebie jak i na częściach nadziemnych wielu gatunków roślin, przy czym w dzień przebywają w ziemi do 10cm głębokości, a na części nadziemne wychodzą w nocy, z reguły osobniki młodsze. W roku dają do dwóch pokoleń, zimują w postaci gąsienic. Żerowanie rozpoczynają, gdy temperatura ziemi przekracza 8-10 stopni.
‹
    Ze względu na to, że postać dorosła zarówno pędraków jak i rolnic to owady latające, bardzo trudno jest się zabezpieczyć przed złożeniem przez nie jaj, zwłaszcza, że owad dorosły szukając miejsca na ich złożenie wybiera takie, gdzie są intensywnie rosnące, dobrze odżywione rośliny. Tak więc nasz trawnik jest dla niego idealny, gdyż tutaj jego potomstwo będzie miało dużo pokarmu i doskonałe warunki rozwoju, tym lepsze im bardziej dbamy o ogród (zdrowe rośliny, lepiej odżywione, często koszone i podlewane trawniki).
‹Z drugiej strony przebywając w glebie jest dla nas niezauważalny, a gdy stwierdzamy jego wystąpienie trawnik jest już bardzo zniszczony i często nadaje się tylko do likwidacji i założenia od nowa. W ostatnich latach często stwierdzałem występowanie pędraka i rolnic w ilości 20-30 sztuk na 1m2, a dwukrotnie doliczyłem się ponad 70 szt, tymczasem próg szkodliwości to 2-3 szt./m2.
‹
Zapobieganie i zwalczanie
‹
    Ponieważ są to szkodniki wielożerne, to znaczy, że występują na wielu gatunkach roślin, a dodatkowo postać dorosła występuje jako owady latające, mogące się przemieszczać na znaczne odległości, w związku z tym  nie ma możliwości zwalczenia ich raz na zawsze. Nie należy również dążyć do unicestwienia całej populacji tych gatunków w naszym ogrodzie, gdyż jest to niemożliwe i narazi nas na wysokie koszty, a i tak nie osiągniemy zakładanego celu. Nasze działania powinny być ukierunkowane na ograniczenie liczebności występowania szkodników do takiej wielkości, która gwarantuje, że nasz trawnik będzie dalej wyglądał ładnie i nie będzie zniszczony, a kilka robaków na całej działce może zostać. No cóż, to w końcu przyroda a nasz trawnik to żywe rośliny, w którym zawsze będą występowały różne organizmy, czy tego chcemy czy nie.
‹
    Idealne warunki do rozwoju populacji rolnic i pędraków to gleby lekkie, zwłaszcza z nawiezioną na wierzchu warstwą ziemi organicznej (bardzo często spotykane rozwiązanie na osiedlach domków jednorodzinnych). Dobrze byłoby nie stwarzać im tak dobrych warunków rozwoju, ale na to nie mamy już wpływu, a zadbany ogród chcemy posiadać.
‹
    Do naturalnych wrogów pędraków i rolnic należą różne gatunki ptaków (również np. kury), które jednak z racji występowania szkodników pod ziemią mają ograniczony do nich dostęp. W przypadku, gdy na polu czy w ogrodzie wykonujemy uprawki i wyrzucimy pędraka na zewnątrz ptaki doskonale nam je powybierają. Przy licznym występowaniu pędraków, gdy w zasadzie trawa zaczyna zamierać może się zdarzyć, najczęściej rano, zmasowany nalot ptaków z rodziny krukowatych, które dosłownie przewrócą nam trawnik do góry nogami w poszukiwaniu pędraków i wówczas nie pozostaje nam nic innego jak założyć go od nowa. Z innych organizmów pomagających nam w walce z rolnicami i pędrakami należy wymienić kreta, który jest zwierzęciem pożytecznym, jednak na trawniku z wiadomych względów mało pożądanym. Pewnym rozwiązaniem może być założenie trawnika na siatce, dzięki czemu kret nie będzie robił nam kopcy, ale zawsze trochę ograniczy populację szkodników.
‹
    Zwalczanie pędraków za pomocą środków chemicznych jest kosztowne i problematyczne, ze względu na to, że aby dotrzeć do szkodników należy podlać działkę roztworami środków chemicznych i wpłukać je na głębokość występowania szkodników. Poza tym w chwili obecnej nie ma dopuszczonych środków do zwalczania ich w ogrodach przydomowych. Dodatkowo trochę mija się z celem posiadanie ogrodu i wlewanie do niego dużych ilości środków chemicznych. Ogród powinien nam służyć do wypoczynku, regeneracji sił i zdrowia, a nie do zatruwania siebie i środowiska. Jak później wpuścić dzieci na trawnik, który był „wykąpany” w środkach chemicznych nie będących obojętnymi dla naszego zdrowia?
‹
    Pozostaje jeszcze metoda biologiczna zwalczania tych szkodników. Sprzyjają nam tu mikroorganizmy glebowe atakujące te szkodniki, które normalnie występują w środowisku i atakują zarówno pędraki jak i rolnice. Jednocześnie należy podkreślić, że dla ludzi są one zupełnie nieszkodliwe i obojętne. W chwili obecnej są już w handlu dostępne różne preparaty biologiczne, które pomagają nam w ekologicznej pielęgnacji ogrodu nie wprowadzając zagrożenia dla ludzi i środowiska (to również np. preparaty mikoryzowe). Należy sobie zdawać jednak sprawę, że pomimo wielu zalet preparaty takie mają swoje mankamenty, do których należy zaliczyć:
‹
wolne działanie - po zastosowaniu zaczynają one działać, ale powoli, jeżeli mamy dużo szkodników i rośliny nam już zamierają to w tej sytuacji niewiele nam pomogą (działanie środka chemicznego jest szybkie, wręcz natychmiastowe). Należy jednak zwrócić uwagę, że ma to też pozytywny aspekt - wprowadzamy te organizmy do środowiska ogrodu, gdzie one żyją i normalnie się rozwijają, dzięki czemu zabezpieczają nasz ogród na dłużej, również przed nowym nalotem i ponownym porażeniem,
 
środki te nie działają tak samo na wszystkie stadia rozwojowe i często, pomimo że są skuteczne, nie zauważamy ich działania, bo porażają tylko część populacji szkodnika,
‹
ponieważ są to organizmy żywe, należy przestrzegać instrukcji ich  stosowania, w szczególności okresów przydatności, terminu stosowania, warunków, w jakich je można zastosować (temperatura, wilgotność, pora roku). Nawet idealny preparat biologiczny, jeśli zabijemy lub "zagłodzimy" organizmy w nim występujące nie będzie działał.
‹
Do zalet tych preparatów należą:
‹
długi okres działania (dokąd organizmy pożyteczne żyją), zabezpieczają w pewnym stopniu przed ponownym porażeniem,
‹
brak skażenia środowiska oraz zagrożenia dla ludzi i zwierząt,
‹
samoczynna produkcja preparatu po wprowadzeniu do środowiska (dokąd występuje szkodnik, którego zwalczmy pożyteczne z naszego punktu widzenia organizmy żyją i się rozmnażają. W momencie gdy brakuje już szkodnika to one również zaczynają ginąć z głodu),
‹
działają również, jeśli stosujemy je w mniejszej ilości niż zalecana, ale wolniej, muszą się rozmnożyć.
‹
W swojej praktyce od kilku lat stosujemy profilaktyczne szczepienie trawników preparatami biologicznymi raz na 1-2 lata i do dziś udało nam się ochronić te trawniki pomimo silnego porażenia ogrodów sąsiednich. Co prawda pędraki występują na chronionych obszarach, ale w niewielkiej liczebności i dużych szkód nie wyrządzają.
 
Ewentualne dodatkowe pytania proszę przesyłać na biuro@szkolka-kowalski.pl

Zobacz także:

Wystawa Roślin Owadożernych

czwartek 09 lipiec 2020

Zapraszamy na wystawę roślin owadożernych w Centrum Ogrodniczym w Gozdowie. Przez najbliższe 2 tygodnie na specjalnie przygotowanej ekspozycji będziecie mieli okazję zobaczyć wiele...

Godziny otwarcia sklepów

poniedziałek 29 czerwiec 2020

Od 29.06 obowiązuja nowe godziny otwarcia sklepów stacjonarnych.  Od poniedziałku do piątku  9:00 - 18:00 Sobota 9:00 - 14:00 Niedziela nieczynne...