Wystawa Roślin Owadożernych

Zapraszamy na wystawę roślin owadożernych w Centrum Ogrodniczym w Gozdowie. Przez najbliższe 2 tygodnie na specjalnie przygotowanej...

Zapraszamy na nasz FanPage Zapraszamy na nasz FanPage

Roboty koszące czyli automatyczne kosiarki do trawy lub automaty koszące - co warto wiedzieć

czwartek 01 grudzień 2016

Celem niniejszego artykułu jest krótka charakterystyka nowego rodzaju kosiarek, omówienie zasad doboru i podstaw prawidłowej instalacji robota w ogrodzie. Artykuł jest przeznaczony w szczególności dla właścicieli ogrodów, którzy nie mają pełnej orientacji w charakterystyce pracy automatów koszących, aby ułatwić im podjęcie decyzji o zakupie bądź nie automatu koszącego.

Posiadanie podstawowe wiadomości dotyczące doboru maszyny oraz instalacji urządzenia pozwoli również ocenić jakość pracy firmy montującej, lub może umożliwi podjęcie decyzji o samodzielnym montażu urządzenia.

Na rynku w ostatnim czasie pojawiły się roboty koszące, czyli automatyczne kosiarki do trawy. Są to urządzenia, które są w stanie samodzielnie kosić trawniki. W chwili obecnej wiele firm oferuje różnorodne urządzenia w różnej cenie. Omawiając te urządzenia z założenia pominąłem najtańsze wersje, które wymagają dozoru podczas pracy czy codziennej obsługi.
Generalnie są to kosiarki akumulatorowe posiadające napęd,   które samoczynnie są w stanie wykaszać nasz trawnik, po wyczerpaniu baterii również samoczynnie podjeżdżają do stacji ładującej, po naładowaniu akumulatorów samodzielnie wyjeżdżają do kolejnego cyklu pracy.
W chwili obecnej wiele firm oferuje swoje roboty koszące, które różnią się między sobą przede wszystkim powierzchnią, na którą są przeznaczone i niektórymi elementami konstrukcyjnymi. Poza tym ze względu na rodzaj oprogramowania i cechy konstrukcyjne urządzenia te różnią się poszczególnymi parametrami pracy oraz wymaganiami dotyczącymi ich montażu
Dobierając urządzenie do konkretnego trawnika należy zacząć od jego powierzchni. Należy pamiętać, że z reguły wartości podawane przez producenta odnoszą się do maksymalnej powierzchni, jaką dana maszyna może wykosić. Dotyczy to jednak warunków idealnych, np. kształt kwadratu bez żadnych przeszkód na trawniku, trawnik w jednej połaci. Ponieważ takie warunki rzadko się zdarzają, dobierając maszynę należy przyjąć pewną rezerwę powierzchni. Wielkość tej rezerwy jest stosunkowo trudna do oszacowania, niekiedy wystarcza 10%, a w wypadku bardzo skomplikowanych kształtów z wieloma utrudnieniami zdarzało nam się dobierać maszyny 3 razy większe (na 1000m2 trawnika została zainstalowana maszyna przeznaczona na 3000m2). Przy zainstalowaniu zbyt małego urządzenia problemy pojawiają się najczęściej w okresie najintensywniejszego wzrostu trawy przy prawidłowym nawożeniu i nawadnianiu. Jeśli została zainstalowana zbyt mała maszyna  jedynym wyjściem będzie jej wymiana lub dołożenie drugiego urządzenia.  Można również silnie ograniczyć podlewanie trawnika w okresie najintensywniejszego wzrostu, co silnie ograniczy wzrost trawy i  dzięki temu maszyna być może sobie poradzi, ale odbije się to na jakości naszego trawnika, na jego walorach estetycznych i użytkowych. Inne, bardziej rozsądne wyjście to chyba zmniejszenie powierzchni trawnika i przeznaczenie większej powierzchni np. na różnorodne rabaty.
Mając dobrana maszynę przystępujemy do montażu. Nie będę poruszał tutaj szczegółowych zasad montażu poszczególnych rodzajów urządzeń, które znacząco się  różnią a znajdują  się w instrukcji obsługi, a jedynie skupię się na zasadach ogólnych.
W większości maszyn wyznaczanie obszaru pracy odbywa się za pomocą kabla ograniczającego, który montuje się w pewnej odległości (zależnej od typu maszyny) od brzegu trawnika. Ponieważ w każdej z maszyn osłona noża wystaje poza obszar jego pracy zalecam wykonanie na obwodzie trawnika „rolki” z kostki lub innych     materiałów, po którym to terenie będzie się mogło poruszać nawet jedno z kół urządzenia. Dzięki temu unikniemy powstawania obszarów niedokoszonych gdzie każdorazowo będzie trzeba dokaszać te poletka ręcznie ( generalnie nie po to się montuje automat koszący, aby 2-3 razy w tygodniu chodzić i wykonywać poprawki ręcznie).  Montując kabel najczęściej podaje się, że można  go założyć na powierzchni trawnika a trawa go w ciągu kilku tygodni zarośnie i będzie niewidoczny. Jest to prawda, ale oprócz wyglądu pozostaje jeszcze ryzyko uszkodzenia kabla podczas prac pielęgnacyjnych (wertykulacja,aeracja, grabienie) a nawet przez przypadkowe postawienie szpadla czy nadepnięcie szpilką. Podnoszony argument, że przy uszkodzeniu zakopanego kabla w ziemi trudno zlokalizować uszkodzenie jest nieprawdziwy, gdyż jest to łatwe, gdy posiada się stosunkowo tanie i proste urządzenie, natomiast po przejechaniu wertykulatorem kabel w zasadzie nadaje się do wymiany. Poza tym, jeśli kabel zostanie zarośnięty przez trawę również nie widać uszkodzenia i problem jest ten sam.  W związku z tym sugerujemy, aby wymagać umieszczenia kable w ziemi. Jeśli w naszym ogrodzie występują trawniki w kilku”kawałkach” niezbędne staje się, aby nasza  maszyna była w stanie przejechać z jednego poletka na drugie. W większości modeli lepszej klasy jest to możliwe, jednakże wymagane jest również ułożenie kabla na trasie przejazdu.
Pielęgnacja trawnika i obsługa kosiarki.
Do czynności obsługowych po zamontowaniu robota należy jego coroczne wstawienie do ogrodu na wiosnę oraz wyczyszczenie i sprawdzenie i schowanie przed zimą. Okresowo należy również sprawdzać i czyścić urządzenie z pozostałości pociętej trawy przyklejającej się do obudowy. W okresie zimy należy jedynie dbać o odpowiedni stan baterii, co z pewnością jest opisane w instrukcji obsługi. Newralgicznym elementem w tych urządzeniach są noże koszące, których najczęściej się nie ostrzy, ale wymienia. Generalnie dobre noże powinny nam wytrzymać standardowo jeden sezon, chyba, że pracują w trudnych warunkach lub uległy uszkodzeniu. Jeśli jednak poszczególne liście trawy są poszarpane a nieucięte a trawa wygląda na zasychającą należy sprawdzanie przyczyn rozpocząć od sprawdzenia noży.
Również trawa wymaga nieco innej pielęgnacji przy koszeniu automatem koszącym. Przede wszystkim na początku sezonu należy zwiększyć nawożenie, zwłaszcza N, gdyż skoszone źdźbła podlegają mulczowaniu i rozkładowi, co w porządkowym okresie prowadzi do związania N i ograniczenia jego dostępności dla roślin. W dalszym okresie wegetacji azot zaczyna „krążyć” w trawniku i nawożenie należy ograniczyć. W sumie w ciągu roku na skutek braku wynoszenia składników pokarmowych ze skoszona trawą nawożenie powinno się ograniczyć o ok 30-50%. Inną konsekwencją mulczu skoszonej trawy jest konieczność wertykulacji oraz aeracji trawnika, i w tych warunkach są to zabiegi w zasadzie nieodzowne, muszą być prowadzone bardziej zdecydowanie i częściej.
Czy warto zakupić i założyć?
Zależy
finansowo (3000m2)
kosiarka automatyczna to 5-14 tyś złotych ( do 3000m2), bardzo dobra kosiarka Hondy do 5tyś
koszt montażu 500-5000zł (kosiarka 0),
Obsługa - kosiarka to paliwo (paliwo ok30-50zł), Kosiarka automatyczna ok 5zł na miesiąc na 100m2 za energie elektryczną
Robocizna w przypadku robota to serwisowanie do 2000zł rocznie(z wymianą noży. Kosiarka to serwis  (wartości ok 1000 z olejem) plus koszty koszenia. W automatach też trzeba się spodziewać wymiany baterii raz na 2-6 lat. Jeśli ktoś ma czas i lubi kosić trawnik to nie ma problemu, natomiast, jeśli mamy wynająć pracownika lub firmę do koszenia to automat koszący zwraca się w zasadzie w pierwszym lub drugim roku. Oczywiście zakładam, że trawa jest pielęgnowana tak jak być powinna, więc latem koszona powinna być miń dwa razy w tygodniu, wiosną i jesienią 1x.
Jakość pracy dobrych automatów koszących na dzień dzisiejszy jest już zadowalająca, oczywiście pod warunkiem prawidłowej instalacji i ustawienie urządzenia.  Należy pamiętać, że aby być zadowolonym z pracy urządzenia bardzo ważny jest dobór marki urządzenia, jego wielkości i sposobu montażu. Na istniejących trawnikach najczęściej podczas prawidłowej instalacji nie da się uniknąć pewnych przeróbek i zmian kształtów trawnika, podnoszenia nawierzchni w ciągach komunikacyjnych czy przebudowy instalacji elektrycznej ogrodu dla podłączenia zasilania do stacji dokującej. Prace te jednak wykonuje się raz na wiele lat a stosowane często na tym etapie oszczędności i uproszczenia mszczą się później wielokrotnie. W przypadku zakładania nowego ogrodu dobrze jest już na etapie projektu i zakładania trawnika zoptymalizować jego kształt pod kontem pracy robota oraz przygotować wyjście instalacji elektrycznej do stacji dokującej.

Podsumowując. Montaż urządzenia jest czynnością dość skomplikowaną dla osoby wykonującej to pierwszy raz (nasza firma montując pierwszego robota ułożenie kabli zmienialiśmy 3razy, a pewnych korekt w ich ułożeniu u programowaniu  dokonywaliśmy jeszcze kilka razy później). Jednakże po starannym i prawidłowym zamontowaniu odpowiedniej maszyny właściciele ogrodów są najczęściej zadowoleni, gdyż trawnik w zakresie koszenia staje się prawie bezobsługowy, trawa im nigdy nie przerasta, a cały czas jest w optymalnej dla danego ogrodu wysokości. Jeśli sami chcemy popracować na ogrodzie kosiarką to zawsze możemy wyłączyć robota, my jednakże sugerujemy zamiast kosiarki pracować w takiej sytuacji weltykulatorem lub aeratorem, co bardzo korzystnie wpłynie na nasz trawnik. Sam automat koszący jest urządzeniem cichym, może pracować nocą i nikomu nie przeszkadza. Napęd elektryczny jest stosunkowo najmniej zawodny, a w przypadku awarii istnieje możliwość szybkiej naprawy usterki (dobre firmy wymagają od swoich przedstawicieli posiadania maszyny zastępczej dla klientów, których maszyna ma awarię, a niektóre maszyny posiadają budowę modułową, dzięki której wymiana silnika czy innych elementów trwa max 5min). Z wymianą noży, najczęściej wymienianego elementu też nie ma problemów.

Życzymy Państwu podjęcia prawidłowej decyzji o nabyciu bądź nie urządzenia i zadowolenia z długotrwałej jego eksploatacji.
Ewentualne pytania prosimy kierować na biuro@szkolka-kowalski.pl.

Przedstawione w powyższej publikacji informacje są jedynie poglądami jego autora i nie zwalniają z konieczności stosowania się do instrukcji obsługi i warunków gwarancji, i w  związku z tym nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Rozpowszechnianie i przetwarzanie bez zgody autora zabronione

7216  0117

 

Zobacz także:

Wystawa Roślin Owadożernych

czwartek 09 lipiec 2020

Zapraszamy na wystawę roślin owadożernych w Centrum Ogrodniczym w Gozdowie. Przez najbliższe 2 tygodnie na specjalnie przygotowanej ekspozycji będziecie mieli okazję zobaczyć wiele...

Godziny otwarcia sklepów

poniedziałek 29 czerwiec 2020

Od 29.06 obowiązuja nowe godziny otwarcia sklepów stacjonarnych.  Od poniedziałku do piątku  9:00 - 18:00 Sobota 9:00 - 14:00 Niedziela nieczynne...