Dzień ziołowy - Poczuj miętę!

17 sierpnia (od 9:00 do 14:00) po raz kolejny zabierzemy naszych Klientów w niezwykły świat ziół! Zioła nie tylko...

Zapraszamy na nasz FanPage Zapraszamy na nasz FanPage

Jesień w ogrodzie

sobota 01 październik 2016

    Wrzesień tego roku, przynajmniej jego pierwsza połowa, była o wiele cieplejsza niż miesiące wakacyjne.
Pomimo tego, że na jego początku temperatury przekraczały 30st C, a pozostała część miesiąca również była stosunkowo ciepła jak na tą porę roku, to w przyrodzie i tak widać zdecydowanie nadchodzącą jesień. Trawniki rosną coraz wolniej, dzień się skraca, zieleń roślin jest coraz bardziej "wypłowiała".

    W sprzyjających warunkach jeszcze możemy w pełni cieszyć się wypoczynkiem w naszych ogrodach. Nie powinniśmy jednak zapominać również w tym okresie o tym, aby o nie zadbać, gdyż to co zrobimy w tej chwili będzie miało bardzo duże znaczenie wiosną i latem następnego roku.

    Jesień to okres, w którym nawozimy ogrody specjalnymi nawozami. Wpływają one na podniesienie odporności roślin na niskie temperatury. Wrzesień i październik to również najlepsza pora na sadzenie nowych roślin, które właśnie teraz mają optymalne warunki do przyjmowania się. Należy nadmienić, że niektóre z nich możemy sadzić tylko w tym okresie.
Są to np. rośliny cebulowe, rośliny kopane z gruntu z bryłą lub z odkrytym korzeniem (jesień i wiosna).  Należy również zwrócić uwagę że wrzesień i początek października to optymalny okres na zakładanie trawnika. Właśnie teraz gleba jest jeszcze stosunkowo ciepła, a krótszy dzień i niższe temperatury oraz częściej występujące opady sprzyjają kiełkowaniu nasion.
Co prawda, prac pielęgnacyjnych w tym okresie jest zdecydowanie mniej, jednak większość z nich jest bardzo istotna. Dotyczy to w szczególności trawnika. Pomimo, że nie korzystamy już z niego tak intensywnie, to to co zrobimy w tym momencie może mieć bardzo duże znaczenie dla jego kondycji w kolejnych okresach.

    Jedną z ważniejszych czynności, które wykonuje się na trawniku jesienią jest jego wertykulacja, zwłaszcza w przypadku gdy nasz trawnik kosi automat koszący lub mamy kosiarkę z mulczem (bez kosza). Ponacinana trawa w tym okresie bardzo szybko się regeneruje, a wyciągnięty i usunięty filc zmniejsza prawdopodobieństwo występowania chorób zimą. Wertykulacja wiosenna powoduje, że trawnik wygląda niekorzystnie o wiele dłużej niż w przypadku wertykulacji jesiennej, a zalegajacy filc może doprowadzić w okresie zimowym do zamierania całych połaci trawnika. Przy doborze wertykulatora należy wziąć pod uwagę, że powinna być to stosunkowo silna maszyna mająca możliwość nacięcia darni na głębokość do 1 cm poniżej powierzchni gruntu. Po wertykulacji nawożenie trawnika wykonujemy nie wcześniej niż po 3 dniach.

    Wielu klientów coraz częściej zgłasza pojawiający się problem związany z występowaniem pędraków (zresztą nie tylko na trawniku, gdyż są to szkodniki wielożerne i atakują wiele gatunków roślin). Okres jesieni to optymalna pora na wprowadzanie do środowiska glebowego nicieni, które umożliwiają zwalczenie pędraków i zabezpieczania wielu roślin. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w artykule "Co w trawie piszczy", który został niedawno zaktualizowany.

Zapraszamy do lektury!

 

 

Zobacz także:

Dzień ziołowy - Poczuj miętę!

czwartek 18 lipiec 2019

17 sierpnia (od 9:00 do 14:00) po raz kolejny zabierzemy naszych Klientów w niezwykły świat ziół! Zioła nie tylko doskonale sprawdzają się w kuchni, nadając potrawą...

Godziny otwarcia w sezonie wiosennym!

środa 17 kwiecień 2019

W sezonie wiosennym 2019 nasze sklepy są otwarte w następujących godzinach Poniedziałek - Piątek  9:00 - 18:00 Sobota  9:00 - 16:00 Niedziela nieczynne W...