Wystawa Roślin Owadożernych

Zapraszamy na wystawę roślin owadożernych w Centrum Ogrodniczym w Gozdowie. Przez najbliższe 2 tygodnie na specjalnie przygotowanej...

Zapraszamy na nasz FanPage Zapraszamy na nasz FanPage

Kosiarka automatyczna, elektryczna, spalinowa czy akumulatorowa? - Jaką kosiarkę wybrać?

poniedziałek 09 styczeń 2017

Jaką kosiarkę wybrać do trawnika w swoim ogrodzie?

Posiadając trawnik, chcąc nie chcąc, musimy również mieć kosiarkę lub wynająć firmę, która będzie go kosić. W chwili obecnej,  na rynku zachodzi prawdziwa rewolucja. Kosiarki spalinowe coraz częściej wypierane są przez urządzenia elektryczne, najczęściej akumulatorowe. Dobór typu i modelu kosiarki powinien być przemyślanyi dostosowany do naszych wymagań
i preferencji, oraz do wielkości i typu trawnika.  W artykule tym rozważymy różne typy kosiarek w zależności od typu silnika jaki posiadają  oraz sposobu zagospodarowania pokosu. Nie porównujemy tutaj maszyn z różnych firm.

Ze względu na rodzaj silnika, kosiarki możemy podzielić na spalinowe i elektryczne oraz ręczne, uzyskujące napęd z kół jezdnych.

Kosiarki spalinowe - obecnie są to jeszcze prawdopodobnie najważniejsze i najczęściej eksploatowane kosiarki w ogrodach. Występują w bardzo szerokim asortymencie: od małych, przeznaczonych  do koszenia niewielkich trawników, poprzez najprostsze urządzenia bez napędu kół jezdnych, aż po samojezdne traktorki do dużych trawników. Do tej grupy zaliczyć trzeba również duże maszyny stosowane na plantacjach trawy z rolki zaczepiane do ciągników (w tym miejscu pominiemy ich analizę). Zaletami kosiarek spalinowych jest ich uniwersalność i mobilność oraz niezależność od źródła zasilania. Zawsze możemy zabrać paliwo i jechać skosić dowolny trawnik. Decydując się na kosiarkę spalinową trzeba z bogatej oferty wybrać taką, która sprosta naszym wymaganiom, czyli będzie posiadała określone, najistotniejsze dla nas parametry. Na mały trawnik z dużą ilością zakamarków najlepiej dobrać małą, lekką kosiarkę która umożliwi dokoszenie wszystkich  powierzchni. Na większe trawniki polecamy odpowiednio większe urządzenia z napędem na koła. Dzięki temu odpada nam uciążliwe pchanie maszyny. Na jeszcze większych powierzchniach niezastąpiony może okazać się samojezdny traktorek, który porusza się wraz
z operatorem. Dodatkową jego zaletą jest możliwość dokupienia osprzętu dzięki czemu maszyna będzie miała szersze zastosowanie (pług odśnieżny, przyczepka itp).
Decydując się na kosiarkę spalinową mamy najszerszy wybór różnych modeli, typów, wielkości i mocy. Na pewno można dobrać tutaj maszynę do każdego trawnika. Warto pamiętać o tym, że one wszystkie wymagają pracy operatora. W każdym rodzaju można tutaj również dobrać kosiarki rozdrabniające i pozostawiające pokos na trawniku oraz zbierające pokos do kosza (ostatnio coraz częściej jest też traktowane to jako funkcja i można maszynę przełączać na zbieranie pokosu lub rozdrabnianie i mulczowanie). Występują tutaj również kosiarki z wyrzutem bocznym. O tym podziale jednak w dalszej części artykułu.

Kosiarki elektryczne – uzyskują napęd dzięki silnikowi elektrycznemu. Ze względu na sposób zasilania możemy je podzielić na te, które są zasilane po kablu, napięciem zmiennym 230V (sieciowym) oraz akumulatorowe.

Kosiarki elektryczne zasilane prądem sieciowym mają w chwili obecnej  w zasadzie marginalne znaczenie. Ich zaletą jest prostota budowy i mała awaryjność oraz niska cena zakupu. Dużym atutem jest też ich cicha praca, niskie koszty eksploatacyjne oraz niewielka waga (silnik elektryczny jest o wiele lżejszy od spalinowego).Mają one jednak dwie podstawowe wady. Są uzależnienie od zasilania sieciowego, co wiąże się z koniecznością ciągnięcia kabla pod napięciem.
Oprócz uciążliwości, nieszczęsnego kabla dochodzi niebagatelne ryzyko jego uszkodzenia (np. przez nóż tnący-najczęstsza przyczyna awarii tego sprzętu). Kosiarki te występują w wersjach zarówno wyrzutu bocznego pokosu, jak i zbierania do kosza czy rozdrabniania i mulczowania.

Kosiarki akumulatorowe – ten typ kosiarek zależy w zasadzie podzielić na dwie grupy: tradycyjne i automatyczne.

Kosiarki akumulatorowe tradycyjne – jest to typ posiadający większość zalet kosiarki elektrycznej, uzyskującej napięcie
po kablu. Różnica jest taka, że odpadaja jej podstawowa wada, w tym wypadku nie mamy kabla i jesteśmy w miarę niezależni od zasilania elektrycznego. Jest to w dalszym ciągu cicha, mało awaryjna, wygodna kosiarka, występująca w wersji
z wyrzutem bocznym, koszem i ewentualnie rozdrabnianiem i mulczem, wymagająca obsługi operatora. Występują tutaj również wersje z napędem na koła, które ułatwiają prowadzenie maszyny. Tak naprawdę jej jedyną wadą, w stosunku do tradycyjnej kosiarki elektrycznej, jest cena, która jest o wiele wyższa (porównywalna z ceną urządzenia spalinowego). Wynika to głównie z ceny akumulatorów. Może się ona również różnić w zależności od tego czy zastosowano silnik szczotkowy, czy też bezszczotkowy. No ale cóż, coś za coś. W stosunku do kosiarek spalinowych nie mamy problemów z paliwem i rozruchem, na pewno jest to sprzęt mniej awaryjny. Ma jednak swoje ograniczenia. Na dzień dzisiejszy praca na jednym akumulatorze umożliwia najczęściej skoszenie do max ok. 2000m2 trawnika (większy akumulator - trawnik zadbany), później ewentualnie zmiana baterii, a pierwsza do ładowania. W tym miejscu należy poruszyć niezwykle istotną kwestię. Decydując się na zakup takiej kosiarki musimy zdecydować na jakim napięciu chcemy pracować (znane mi na dziś występują do 110V prądu stałego, najczęściej do 80V, najpopularniejsze to 40-60V). Im wyższe napięcie tym większa moc i wydajność, a w związku z tym i obszar pracy. Powoduje to jednak równocześnie wzrost kosztów zakupu akumulatora oraz jego gabarytów i wagi. Aby nie było za łatwo, należy przemyśleć czy nie warto dobrać sprzętu tak, aby później można było dokupić inne, dostępne już urządzenia do prac w ogrodzie (nożyce, kompresory, kosy, glebogryzarki itp.) W tym układzie jednym kompletem akumulatorów możemy obsłużyć wiele urządzeń, dzięki czemu ich zakup będzie o wiele tańszy. Warto choćby się nad tym zastanowić i przeanalizować. W tym celu zapraszamy do naszego sklepu z tymi urządzeniami.

Kosiarki automatyczne – inaczej automaty koszące, czy też automatyczne roboty koszące. Są to nowe, ale szturmem zdobywające rynek kosiarki. W zasadzie są to kosiarki akumulatorowe, z tą jednak różnicą, że pracują praktycznie same, bez udziału operatora. Obszar koszenia najczęściej jest wyznaczony kablem ograniczającym i ewentualnie naprowadzającym na bazę. W zasadzie wszystkie te kosiarki pozostawiają na trawniku skoszoną trawę, jednak przy prawidłowej eksploatacji (częstotliwości koszenia) nie ma z tym problemu. Obserwując pracę tych urządzeń od 3 lat, możemy stwierdzić, że spełniają one wszystkie wymagania stawiane kosiarkom i pozwalają na uzyskanie pięknego "trawnika marzeń".  Wymagania jakie musimy spełnić, aby taka kosiarka prawidłowo pracowała opisaliśmy już szczegółowo w artykule „roboty koszące czyli automatyczne kosiarki do trawy” . Należy pamiętać, że na dzień dzisiejszy urządzenia te obsługują tereny w ogrodzie do 4000m2, ewentualnie większe na pola golfowe itp. Będą one sobie słabo radziły na terenach z dużą ilością przeszkód (drzewa, nasadzenia rzędowe, dużo wysp i półwyspów,  wąskie przejścia trawnikowe np. wąska ścieżka przez ogród wykonana z trawnika). Wadą tych maszyn jest, na dzień dzisiejszy, przede wszystkim ich cena (dobry sprzęt, na 3000m2, z dość skomplikowanym montażem potrafi kosztować ponad 15 000zł brutto, przy 3 latach gwarancji). Jednak w przypadku, gdy nie kosimy trawnika sami, a zlecamy to innym, automat spłaca się maksymalnie w dwa lata (jeśli trawnik będziemy kosili tak często jak powinno się kosić, czyli 2-3 razy/tydzień latem koszt zwróci się w pierwszym roku. Same koszty eksploatacji (energia elektryczna) są również o wiele niższe niż kosiarki spalinowej.

Inny podział kosiarek to podział ze względu na zagospodarowanie pokosu.

Kosiarka może być z wyrzutem bocznym, po czym pokos należy zebrać i usunąć z trawnika. Wymaga to zdecydowanie więcej pracy, w związku z czym, na chwilę obecną stosowany jest raczej rzadko. Służy to przede wszystkim do sporadycznego wykaszania rowów, czy też terenów, gdzie kosimy roślinność nieregularnie. Skoszenie trawy kosiarką z wyrzutem bocznym,
a następnie zebranie pokosu i jego wywiezienie daje taki efekt jak koszenie trawnika kosiarką z koszem.

Kosiarki z koszem zbierają pokos do kosza, który należy później opróżnić. Wraz z resztkami roślin wywozi się również składniki pokarmowe, dlatego w tym przypadku należy stosować odpowiednio wyższe nawożenie trawnika składnikami pokarmowymi.
Z drugiej jednak strony, dzięki zabieraniu resztek nie powstaje ryzyko utworzenia się warstwy filcu na trawniku, który utrudnia rozwój systemu korzeniowego.

Kosiarka może również rozdrabniać źdźbła trawy i pozostawić je w postaci mulczu . W ten sposób pracują nie tylko wszystkie automaty koszące, ale również urządzenia elektryczne i spalinowe. Bardzo często kosiarki wyposażone w kosz posiadają dodatkową możliwość mulczu po odpowiednim przestawieniu urządzenia.  Przy mulczowaniu pokosu należy bezwzględnie pamiętać, aby skoszone źdźbła były odpowiednio rozdrobnione. Uzyskuje się to zazwyczaj poprzez odpowiednią konstrukcję noża lub odpowiednio częste koszenie. Prawidłowo pielęgnowany trawnik powinien być koszony w sezonie najlepiej 2-3 razy na tydzień, a minimum 1 raz. Przy koszeniu 2-3 razy wielkość koszonych źdźbeł jest na tyle mała, że może z powodzeniem pozostać na trawniku. W przypadku jednokrotnego koszenia źdźbła muszą być rozdrobnione. Z naszych praktycznych obserwacji wynika, że przy prawidłowo rozdrobnionych fragmentach roślin można je z powodzeniem pozostawić na trawniku. Oczywiście w tym wypadku niezbędne jest przeprowadzenie minimum raz w roku silnego zabiegu wertykulacji, a na glebach zwięzłych i organicznych dodatkowo aeracji i piaskowania, aby poprawić warunki rozwoju systemu korzeniowego.

Podsumowując, dobierając kosiarkę musimy sobie odpowiedzieć przede wszystkim na pytanie" jakie są nasze preferencje
i czego oczekujemy?". Jeśli chcemy mieć idealny trawnik, zawsze tej samej wysokości, to tak naprawdę na dzień dzisiejszy najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie kosiarka automatyczna, zwłaszcza jeśli dysponujemy ograniczonym czasem, lub koszenie trawnika nie jest naszym ulubionym zajęciem. Jeśli jednak lubimy ten rodzaj aktywności, bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się tradycyjna kosiarka akumulatorowa, zwłaszcza jeśli cenimy sobie (my i nasi sąsiedzi) ciszę
i spokój. Na bardzo duże obszary, lub na trawniki z dużą ilością przeszkód niezastąpione na dziś będą w dalszym ciągu maszyny spalinowe.

Ostateczną decyzję jaki typ kosiarki wybrać musi podjąć indywidualnie każdy właściciel trawnika. Powinien on kierować się własnymi preferencjami, upodobaniami i warunkami panującymi w ogrodzie, a powyższy artykuł miał za zadanie jedynie pomóc i zwrócić uwagę na walory, cechy i różnice poszczególnych typów sprzętu .

Zapraszamy do lektury innych artykułów, odwiedzania naszych sklepów oraz profilu na Facebook'u, gdzie dostępne są wszystkie aktualności.  

Przypominamy również, że nasze sklepy są nieczynne do 23.01.2017. 

Zobacz także:

Wystawa Roślin Owadożernych

czwartek 09 lipiec 2020

Zapraszamy na wystawę roślin owadożernych w Centrum Ogrodniczym w Gozdowie. Przez najbliższe 2 tygodnie na specjalnie przygotowanej ekspozycji będziecie mieli okazję zobaczyć wiele...

Godziny otwarcia sklepów

poniedziałek 29 czerwiec 2020

Od 29.06 obowiązuja nowe godziny otwarcia sklepów stacjonarnych.  Od poniedziałku do piątku  9:00 - 18:00 Sobota 9:00 - 14:00 Niedziela nieczynne...