Wystawa Roślin Owadożernych

Zapraszamy na wystawę roślin owadożernych w Centrum Ogrodniczym w Gozdowie. Przez najbliższe 2 tygodnie na specjalnie przygotowanej...

Zapraszamy na nasz FanPage Zapraszamy na nasz FanPage

Aktualności ogrodnicze - sierpień/wrzesień 2018!

niedziela 05 sierpień 2018

Sierpień to miesiąc w którym w pełni możemy korzystać z uroków lata i posiadanego ogrodu. W przyrodzie to pełnia wegetacji, ale pod koniec tego okresu w powietrzu „czuć” już nadchodzącą jesień, a przyroda zaczyna przygotowywać się do zimy.

Aktualnie nasze prace w ogrodzie powinny być nastawione na utrzymanie roślin w dobrej kondycji oraz na przygotowaniu ogrodu do jesieni i zimy, a efekty tego będą widoczne w kolejnym sezonie.

Biologia w ogrodzie - Zwalczanie szkodników glebowych

Sierpień i wrzesień to najlepszy okres do zwalczania szkodników glebowych za pomocą metod biologicznych. Tak naprawdę, na chwilę obecną, metoda biologiczna jest chyba jedyną skuteczną. Ponieważ są to w większości szkodniki wielożerne zabiegi należy prowadzić w całym ogrodzie. Wykonując jeden zabieg preparatem zawierającym nicienie (np. Larvanem)zabezpieczamy ogród przed opuchlakami (intensywny oblot w tym roku), pędrakami, rolnicami, turkuciem podjadkiem, a  w pewnym stopniu również drutowcami. Z naszej strony zalecamy stosowanie środków biologicznych profilaktycznie, bez badania występowania szkodnika, raz w roku. Szkodniki te występują najczęściej lokalnie, gniazdowo i stwierdzenie ich braku w jednym miejscu ogrodu niewiele nam mówi o ich występowaniu w innym miejscu.

Wraz z połową września nadejdzie optymalny okres do zabezpieczania systemu korzeniowego drzew i krzewów przed chorobami za pomocą grzybów z rodzaju trichoderma, które stosuje się w zasadzie pod wszystkie rośliny. Grzyby te zabezpieczają nasze rośliny przed takimi chorobami jak fytoftyroza czy fuzarioza, w wyniku których nagle mogą zasychać całe rośliny.

Drzewa i krzewy

Sierpień to okres w którym możemy przycinać te rośliny. Większość z nich osiągnęła już fazę dojrzałości wegetacyjnej i po przycięciu w tym czasie z pąków nie wyrosną nowe pędy w tym roku lecz dopiero na wiosnę. W ochronie przed chorobami liści roślin, na te które je gubią możemy trochę przymknąć oko, liście będą miały coraz mniej wigoru i nasze zabiegi  niewiele im pomogą. Rośliny zimozielone chronimy normalnie. Pamiętajmy, że na tych roślinach również występują szkodniki glebowe które teraz można zwalczać. W drzewach i krzewach owocowych to głównie okres zbioru, więc ochronę chemiczną  należy ograniczyć do minimum. Na niektóre choroby można stosować polywersum (również preparat biologiczny). Roślin w tym okresie już nie nawozimy, a jeśli to tylko nawozami jesiennymi w niskich dawkach.

Balkon i taras

O rośliny dbamy normalnie, aż do wystąpienia chłodów, kiedy rośliny usuwamy lub przenosimy na zimowanie. Z uprawianych warzyw i ziół w donicach korzystamy normalnie – parzona mięta ze świeżych liści na upalną pogodę jest rewelacyjna.

Trawnik

podlewamy standardowo, kosimy (dobry min 2x w tygodniu)  i nawozimy do końca sierpnia, jest to okres najintensywniejszego wzrostu trawy. Na końcu sierpnia przechodzimy już na nawozy jesienne z obniżoną dawką azotu. Należy tu pamiętać o zwalczaniu szkodników glebowych. Teraz jest na to optymalny okres!

Nowości

W ostatnim czasie w naszych Centrach Ogrodniczych pojawiło się kilka nowości. W sprzedaży dostępne są już cebule kwiatowe oraz nawozy jesienne. Ponad to zachęcamy do zapoznania się z naszą najnowszą ofertą – rośliny owadożerne oraz epifity.

Wszystkich zainteresowanych uprawą ziół w ogrodach lub na domowych parapetach zapraszamy na nasze wydarzenia poświęcone tej tematyce. Pierwsze odbędzie się 11.08.2018 w Żukach, a drugie w Gozdowie 18.08.2018r. Będzie to okazja do zdobycia bądź poszerzenia swojej wiedzy, skosztowania orzeźwiającej wody z różnego rodzaju miętami oraz skorzystania z ziołowej promocji #piąteziołogratis!

Cały czas trwa również wakacyjna promocja irysowa w naszym sklepie internetowym!

Zapraszamy do odwiedzania Centrów Ogrodniczych „Zielonym do Góry” w Żukach i w Gozdowie oraz naszego sklepu internetowego. O wszystkich nowościach, promocjach i aktualnościach ogrodniczych przeczytacie również na naszym profilu na Facebook’u.

 

Zobacz także:

Wystawa Roślin Owadożernych

czwartek 09 lipiec 2020

Zapraszamy na wystawę roślin owadożernych w Centrum Ogrodniczym w Gozdowie. Przez najbliższe 2 tygodnie na specjalnie przygotowanej ekspozycji będziecie mieli okazję zobaczyć wiele...

Godziny otwarcia sklepów

poniedziałek 29 czerwiec 2020

Od 29.06 obowiązuja nowe godziny otwarcia sklepów stacjonarnych.  Od poniedziałku do piątku  9:00 - 18:00 Sobota 9:00 - 14:00 Niedziela nieczynne...